Wiosna w pasiece – oblot, przegląd i podkarmianie

Słownik, litera C

CIASTO MIODOWO-CUKROWE – pokarm węglowodanowy używany między innymi do podkarmiania pobudzającego rodzin. Ciasto może być wzbogacone także o pyłek (białko) i inne substancje wpływające na zdrowie i kondycje pszczół.

Słownik, litera O

OBLOT WIOSENNY, czyli pierwszy oblot oczyszczający po zimowli. Zazwyczaj odbywa się podczas ciepłych, słonecznych dni z temperaturą wynoszącą 10-12°C. Podczas pierwszego oblotu wiosennego pszczoły pozbywają się kału nagromadzonego w jelicie prostym.

OCENA SIŁY RODZINY polega na oszacowaniu wielkości rodziny poprzez ważenie 1 kg pszczół = 10 tys. robotnic lub podanie ilości ramek obsiadanych na czarno. Liczba pszczół zimą wynosi około 15 tys., natomiast latem powyżej 40 tys. Ocena siły rodzin w pasiece w okresie wczesnowiosennym umożliwia podjęcie stosownych zadań w przypadku osypania się rodziny lub znacznego jej osłabienia.

OCIEPLENIE GNIAZDA wykonuje się za pomocą mat lub innych materiałów izolacyjnych. Ocieplenie można zastosować z boków, jak i od góry, dzięki czemu utrzymanie odpowiedniej temperatury gniazda jest łatwiejsze. Ocieplenie gniazda wiosną, gdy matka rozpoczyna czerwienie, ułatwia pszczołom jego ogrzanie i utrzymanie dobrych warunków dla jego prawidłowego rozwoju.

OSYP ZIMOWY to martwe pszczoły, kawałki wosku, kryształki cukru i inne drobiny zalegające na dennicy. Wielkość osypu zimowego umożliwia wstępną ocenę stanu rodziny pszczelej po zimie. W skład osypu mogą wchodzić także samice roztoczy Varroa, dzięki czemu można ocenić stopień zainfekowania rodziny pszczelej.

Słownik, litera P

PODKARMIANIE RODZIN PSZCZELICH to podanie im niewielkiej ilości pokarmu w ciągu dwóch, trzech tygodni, aby przyspieszyć rozwój rodzin. Do podkarmiania najczęściej używa się ciast: miodowo-cukrowego i miodowo-pyłkowego.

PODUSZKA OCIEPLAJĄCA to jeden ze sposobów na ocieplenie gniazda materiałem izolacyjnym. Jest często stosowana wiosną do ocieplenia górnej części gniazda.

POŻYTEK PYŁKOWY WIOSENNY to sezonowe zasoby pyłku kwiatowego występujące w przyrodzie w okresie wiosennym. Należą do nich rośliny wiatropylne i owadopylne, z tych pierwszych pszczoły korzystają wtedy, gdy brak innego źródła pyłku. Do gatunków najważniejszych gatunków kwitnących wczesną wiosną należą: leszczyna, wierzba iwa, krzewy i drzewa sadownicze, niektóre rośliny runa leśnego, np. przebiśnieg czy bluszczyk kurdybanek. Część roślin wczesnego pożytku dostarcza zarówno pyłku, jak i nektaru.

PRZEGLĄD RODZIN PSZCZELICH – ocena stanu zdrowia pszczół i ich ilości oraz obecności matki pszczelej. Wykonanie przeglądu umożliwia szybką reakcję na ewentualne osypanie się rodziny i jej usunięcie. Szczególnie ważne jest to w przypadku choroby, która może przenieść się na inne zdrowe rodziny.