Facelia błękitna

Z daleka wygląda niepozornie, z bliska nieziemsko – facelia błękitna. O ile dla pszczelarzy jest rośliną bardzo dobrze znaną, o tyle szersza publiczność raczej nie kojarzy jej z nazwy. Tymczasem to ona często pokrywa pola fioletowym dywanem kwiatów, czasem przeplatanych żółtymi kwiatami słoneczników. Co w niej takiego wyjątkowego i dlaczego powinna znaleźć się nie tylko w przypasiecznych ogrodach? O tym już teraz.

Facelia błękitna – biologia i ekologia

Pochodząca z Arizony i Kalifornii facelia błękitna została sprowadzona do Europy w połowie XIX wieku. Dorasta do 70 cm wyskości, owłosioną łodygę i kwiatostany zebrane w skrętki na jej szczycie. Kwiaty mogą przybierać barwę fioletową, niebieską, a nawet białą. Preferuje stanowiska słoneczne i lekką, średnio wilgotną glebę, jednak dobrze radzi sobie nawet na glebach piaszczystych. Łatwo rozsiewa się z nasion – także samorzutnie. W naszym klimacie facelia jest rośliną jednoroczną.

Facelia błękitna na poplon
Pole facelii błękitnej i słoneczników

Zastosowanie i właściwości

Facelia błękitna to roślina pożytkowa, daje zarówno nektar, jak i pyłek. Korzystają z niego pszczoły miodne, samotnice, trzemiele i motyle. Ma krótki okres wegetacji (około 50 dni), dlatego można wysiewać ją wielokrotnie w różnych terminach. Doskonale sprawdza się w czasie bezpożytkowym. Uprawiana jest na paszę lub nawóz zielony, także jako międzyplon lub roślina ozdobna.

Wydajność miodowa: do 500 kg/ha

Wydajność pyłkowa: do 300 kg/ha

Kolor obnóży: fioletowy, niebieskogranatowy.

Miód faceliowy ma lekko kwaskowaty smak i kwiatowy aromat.

Niestety, jako roślina sprowadzona z innego kontynentu, facelia błękitna jest uważana za gatunek inwazyjny. Łatwo się rozmnaża i skutecznie wypiera rodzimych przedstawicieli flory. Należy starać się, aby nie rozprzestrzeniała się poza granice pól i ogrodów, choć jest to zadanie dość trudne.

Kwiaty facelii błękitnej Pojedynczy kwiat facelii Facelia na poplon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *