Jak przyjmować pyłek pszczeli?

Proste pytanie: jak przyjmować pyłek pszczeli? Nieco trudniejsza odpowiedź: różnie. Zawsze jednak warto sięgnąć po ten naturalny suplement diety. Dostępny jest w formie suszonej, mielonej, zatopionej w miodzie lub jako kapsułki i tabletki. Polecamy jednak ten, który pochodzi z lokalnej pasieki, a co za tym idzie, z lokalnie występujących roślin.

Więcej o pyłku pszczelim dowiesz się z artykułu: Pyłek pszczeli właściwości i działanie.

Kwiaty pyłkodajne
Kwiatów pyłkodajnych jest w Polsce całkiem sporo. Obnóża formowane z pyłku różnych gatunków roślin mogą mieć wiele kolorów: żółte, pomarańczowe, czerwone, niebieskawe, szare i inne.

Jak przyjmować pyłek pszczeli? – sposoby

Sposób pierwszy: pyłek suszony

Suszony pyłek wymaga odpowiedniego przygotowania przez spożyciem. Najlepiej jest przyjmować pyłek pszczeli rano. Wieczorem, dwie łyżeczki pyłku zalewamy ciepłą wodą i przykrywamy (można dodać również łyżkę miodu). Do rana, ziarna pyłku napęcznieją, a ściany pękną i uwolnią witaminy i minerały, które staną się dla organizmu łatwiej dostępne.

Sposób drugi: pyłek świeży

Jeżeli masz dostęp do świeżego pyłku, zbieranego np. tego samego dnia, to świetnie! Masz wtedy pewność, że pyłek został zebrany z okolicznych kwiatów. Możesz przyjmować pyłek pszczeli bez dodatków, starając się dokładnie go przeżuć lub jak wyżej, moczyć go w wodzie przez kilka godzin. Przyjmuj go dwa razy dziennie.

Sposób trzeci: pyłek zatopiony w miodzie

Dzięki temu, że ziarna zostały zatopione w miodzie, na trzeba ich dodatkowo namaczać, aby pękły ich ściany, a cenne witaminy i minerały zostały uwolnione. Zalecane jest przyjmowanie pyłku do dwóch razy dziennie po łyżeczce. Można go dodać do ciepłej (ale nie gorącej!) herbaty, napojów na zimno, deserów i płatków śniadaniowych.

Sposób czwarty: gotowe suplementy diety z pyłkiem pszczelim

To najprostszy sposób na suplementację pyłkiem pszczelim. Niestety, w tym przypadku trudno zlokalizować dokładne jego pochodzenie. Dawkowanie znajdziesz na opakowaniu wybranych produktów.

Przyjmowanie pyłku pszczelego – na co uważać?

Ze względu na to, że pyłek pszczeli składa się niemal wyłącznie z pyłku kwiatowego, może powodować alergie. Dlatego najpierw upewnij się, że taki produkt jest dla Ciebie bezpieczny. Zaczynaj od małych dawek i jeżeli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, możesz stopniowo je zwiększać. Pamiętaj, że terapia pyłkiem nie powinna trwać dłużej niż dwa, trzy miesiące. Później, konieczna jest przerwa. Warto więc przyjmować pyłek pszczeli w okresie wiosennym i jesienno-zimowym, gdy ryzyko przeziębień jest największe.