Maj w pasiece – co się dzieje?
Maj w pasiece trwa w najlepsze. Pracy nie brakuje, więc czasu na pisanie mało. Posadzić warzywka w ogrodzie, kwiaty na kwietnikach, rozsadzić przygotowane sadzonki, skosić trawę, zrobić miodobranie, a między tym wszystkim wypatrywać, czy podopieczne nie decydują się na rojenie. Jak łatwo przegapić ten moment, dowiesz się tutaj: Jak stracić pszczoły w 24 godziny.
Ok, do rzeczy. Skoro już wygospodarowałam trochę czasu, przedstawię Ci, co ciekawsze majowe obowiązki pszczelarza, a także przyrodnicze fenomeny.
Maj w pasiece – co nowego?
Z dnia na dzień pojawia się przyrodnicze bum! – w ciągu kilku dni większość roślin pokrywa się zielenią. Jeżeli tak jak ja, masz możliwość obserwowania za oknem kilku gatunków drzew, z pewnością dostrzegłeś już nierównomierny rozwój liści. Czasem wygląda to, jakby jedno z nich obumarło, tymczasem ono czeka na najdogodniejszy moment, by ruszyć z fotosyntezą i maksymalnie wykorzystać dobrą pogodę. Okazem ciekawym pod względem rozwoju i zrzucania liści są dęby. Te, rosnące tuż obok mojego domu dopiero w maju pozbyły się zeszłorocznych bursztynowych liści, tuż przed wypuszczeniem młodych soczyście zielonych.
W związku ze wspomnianą już eksplozją zieleni z dnia na dzień pojawia się coraz więcej zwierząt. Charakterystyczne dla tego miesiąca są odgłosy toków żab zielonych, śpiew świstunki i kukanie samców kukułki. W maju jaja składa dzięcioł czarny, rudzik, szpak, strzyżyk śpiewa i dzięcioł duży. Niektóre z nich wybierają dziuple, inne budują gniazda na ziemi ukryte między gęstą już roślinnością runa. Swoim potomstwem troskliwie opiekują się myszy leśne i nornice rude, których liczebność wzrasta drastycznie, co wykorzystują ptaki drapieżne. Im więcej gryzoni, tym więcej puszczyków, uszatek, włochatek i sóweczek, które uzależniają wielkość lęgu od dostępności tego typu pokarmu.
W maju młode wilczki, borsuki i jenoty urodzone jeszcze w kwietniu, opuszczają swoje nory. Niezdarnie zaglądają w każdy zakątek, a w razie ostrzeżenia któregoś z rodziców, szybko wracają do bezpiecznej kryjówki. Rodzą się także młode rysie, tchórze i łasice, a pod koniec miesiąca także sarny, jelenie, łosie i żubry.
Młode sarny i jelenia w pierwszych dniach swojego życia leżą nieruchomo ukryte między gęstą roślinnością runa. Nie wydzielają żadnego zapachu, co zwiększa ich szanse na przetrwanie. Samice wracają do nich jedynie, by je nakarmić. Dlatego, jeżeli natkniesz się na młode w lesie, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj. Jedynie w sytuacji stuprocentowej pewności, że matka nie żyje, powiadom swojego leśniczego, który udzieli Ci informacji o dalszym postępowaniu.
Maj – dane klimatyczne
Maj w pasiece – o tym warto pamiętać
Pszczoły pracują, wykorzystując każdą minutę w pogodne wiosenne dni. W tym miesiącu można ciszyć się smakiem miodu mniszkowego, rzepakowego i akacjowego, oraz różnych mieszanek w zależności od położenia pasieki. Kwitną drzewa owocowe i sosny pokrywając okolicę żółtozielonym pyłkiem. Dla części alergików zaczyna się więc trudny czas.
Kwitną także:
- fiołek leśny,
- bluszczyk kurdybanek,
- mniszek pospolity,
- złoć żółta,
- czosnek niedźwiedzi,
- żywiec gruczołowaty,
- borówka,
- obuwik pospolity.
Choć nie wszystkie z nich są chętnie oblatywane przez pszczoły, warto przyjrzeć się coraz większej różnorodności gatunków owadów zapylających.
Prace w pasiece do wykonania w maju:
- obserwacja i unikanie rojenia rodzin,
- zwiększanie gniazda wraz z rozwojem rodzin, by zapobiegać powstawaniu nastroju rojowego,
- przygotowywanie odkładów,
- podawanie wody w celu zapobieżenia wystąpienia choroby majowej,
- zbieranie pyłku
- kontrola stanów zapasów w gniazdach pszczelich,
- regularna kontrola rodzin z podejrzeniem występowania zgnilca (występowanie zgnilca europejskiego podlega obowiązku zgłoszenia).
Pozostałe prace
Maj to czas intensywnych prac także w ogrodzie warzywnym i kwietniku. Obserwując prognozę pogody, warto zaplanować w miarę dokładny plan działania. Do tego celu niezbędne okażą się:
- notatnik,
- czarny długopis i kolorowe kredki,
- mapy całej działki i części przeznaczonych do obsadzenia,
- książka o pożytkach dla pszczół,
- informacje o terminie wysiewu i okresie kwitnienia wybranych roślin (znajdziesz je na opakowaniach).
Przygotowując taką „lokalną mapkę”, weź pod uwagę przede wszystkim okres kwitnienia. Oznaczaj najwcześniejsze miesiące odcieniami błękitu, przez zieleń, aż do późniejszych pożytków jesiennych w kolorach żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W ten sposób łatwo zaplanujesz ogród kwiatowy tak, aby kwiaty różnych roślin kwitły od wczesnej wiosny, aż do jesieni.
Kolejnym czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę, jest rodzaj rośliny: jednoroczna, dwuletnia, wieloletnia itd.
Przykładowe rośliny jednoroczne: szałwia trójbarwna, heliotrop peruwiański, smagliczka nadmorska, werbena ogrodowa, facelia dzwonkowata, rącznik.
Przykładowe rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, bratek szwajcarski.
Przykładowe rośliny wieloletnie: smagliczka skalna, kocimiętka, dzwonek karpacki, gipsówka wiechowata, kosmos, mięta meksykańska.
To tylko kilka przykładów, które możesz wykorzystać. Nie wszystkie są chętnie oblatywane przez pszczoły, ale widok kolorowych motyli, trzmieli i pszczół samotnic jest wart wysiłku. Maj w pasiece to także okazja, by przyjrzeć się dokładniej zachowaniu pszczół.