Maska do włosów z miodem i…

Nie mam nic przeciwko drogeryjnym produktom do odżywiania i pielęgnacji włosów. Niektóre z nich okazywały się skuteczne, inne zaś pozostawiały nieprzyjemne uczucie swędzenia. Maska do włosów z miodem nawilża, pozostawia je miękkie i odżywia skórę głowy. Dziś podzielę się z Wami moją wiedzą tajemną – zachęcam do próbowania!

Maska do włosów z miodem

Nie samym miodem pszczelarz żyje, dlatego maska do włosów z miodem, którą stosuję, zawiera też inne produkty pochodzenia pszczelego: obnóża (pyłek kwiatowy) i propolis. Stosuję także napar ze skrzypu polnego, który wiosną i latem spożywam chętniej, ponieważ ziele dostępne jest w postaci świeżej. Zacznijmy jednak od początku.

Etap pierwszy, skompletowanie składników:

  • 4 łyżki oleju kokosowego,
  • łyżka stołowa miodu,
  • 3 łyżeczki obnóży,
  • 5 kropli nalewki z propolisu,
  • 3 łyżki stołowe suchego lub świeżego ziela skrzypu polnego.

Etap drugi: miksowanie składników.

1. Ziele skrzypu zalej gorącą wodą i parz pod przykryciem przez 10 minut. Po przestygnięciu naparu do 40 st. C przecedź go, dodaj miód i dokładnie wymieszaj.

2. Rozpuść olej kokosowy, np. wstawiając naczynie z porcją oleju do ciepłej wody.

3. Rozdrobnij obnóża do uzyskania grudek różnej wielkości.

4. Dodaj pyłek do rozpuszczonego oleju kokosowego, mieszając, dodaj propolis.

Maska do włosów, składniki

 

Etap trzeci: maska z miodem – aplikacja

1. Dokładnie umyj włosy – najlepiej szamponem, który nie zawiera dodatkowych odżywek i pozostawia włosy tępe i nieskore do współpracy. Włosy możesz lekko osuszyć ręcznikiem.

2. Równomiernie przepłucz włosy naparem z miodem – od nasady, aż po same końce. Delikatnie wykręć włosy, pozostawiając mocno mokre włosy.

3. Nałóż olej, pozostawiając na dnie naczynia największe grudki pyłku. Pod koniec aplikacji wykonaj nimi delikatny peeling głowy.

4. Folia, ręcznik i 30 minut dla Ciebie. Po tym czasie większe grudki pyłku rozpuszczą się całkowicie.

5. Zmyj maskę letnią (nie ciepłą!) wodą, używając niewielkiej ilości szamponu.

6. Stosuj raz na 3 tygodnie.

Napar ze skrzypu z miodem
Konieczność rozpuszczenia miodu w naparze sprawia, że możesz do tego celu użyć mocno skrystalizowanego produktu, np. miodu rzepakowego.
Obnóża po roztarciu
Podaną wyżej ilość pyłku najlepiej rozdrobnić w moździerzu, aby mieć kontrolę nad wielkością grudek.
Olej kokosowy z pyłkiem
Po dodaniu pyłku do oleju kokosowego wystarczy kilkukrotnie zamieszać. To, co opadnie na dno naczynia, posłuży do wykonania delikatnego peelingu skóry głowy.

UWAGA!

Produkty takie jak propolis lub pyłek mogą uczulać, dlatego wykonaj wcześniej klasyczną próbę uczuleniową. Co pasieka to inny skład pyłku i propolisu, dlatego próby wykonuj za każdym razem, gdy otwierasz nowe opakowanie.


Jak to działa? – subiektywne spostrzeżenia

Maska do włosów z miodem, pyłkiem i propolisem zmniejsza ich łamliwość. Miód zawiera kwasy organiczne i inne składniki odżywcze, jednak witamin w nim nie jest aż tak wiele. Rekompensuje to właśnie dodatek pyłku, którego ziarna są bogactwem witamin i minerałów, dlatego jest stosowany jako naturalny suplement diety. Z kolei propolis działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Doskonale wspiera leczenie wielu dolegliwości skóry i wspomaga jej regenerację. Napar z ziela skrzypu polnego wzmacnia włosy, zmniejszając ich łamliwość i podatność na uszkodzenia. Olej kokosowy natłuszcza włosy, dostarcza cebulkom składników odżywczych i sprawia, że kosmyki stają się miękkie i błyszczące.

Maska do włosów z miodem i innymi produktami pszczelimi to kosmetyczna bomba odżywcza.