Recenzja książki 365 faktów o pszczołach, M. Walerowicz, 2020

Kiedy pierwszy raz obserwowałam wylotek ula, dostrzegłam na nim niezwykłą organizację. Pszczoły doskonale radziły sobie z pracą: jedne wylatywały z ula, inne powracały z ładunkiem pyłku, kolejne strzegły wejścia, a od czasu do czasu zdarzały się drobne potyczki. Przy tak świetnej (na pierwszy rzut oka) organizacji i optymalizacji pracy, trudno jest sobie wyobrazić, że niektóre pszczoły to leniuchy. Innym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że lekko szarawy odcień pszczoły to cecha jednej z ras, a nie objaw starzenia się jak u ludzi. I choć na takich niespodzianek natknęłam się sporo, to nadal zdarza mi się ze zdziwieniem odkrywać nowe tajemnice. Wiele z nich poznałam właśnie dzięki książce 365 faktów o pszczołach.

Badacze zajmujący się życiem pszczół i wszystkim, co z nimi związane, stale dostarczają materiałów, które mogą pomóc nie tylko w efektywniejszym prowadzeniu gospodarki pasiecznej. Ul to nieocenione źródło zdrowia dla ludzi i ciekawe miejsce do prowadzenia obserwacji przez naukowców. Jednak wiedzy jest tak dużo, że nawet wytrwały poszukiwacz ciekawostek w pewnym momencie może zwyczajnie sobie odpuścić. Abyś nie musiał zastanawiać się nad tym, którą książkę o pszczołach wybrać, powstała recenzja książki 365 faktów o pszczołach. Jest to  jedna z tych publikacji, które zainteresują zarówno amatorów, pszczelarzy z wieloletnią praktyką, oraz tych, którzy po prostu uwielbiają te niezwykłe owady.

Okładka ksiązki 365 faktów o pszczołach
Imponujące zdjęcie pszczoły z okładki

Podstawowe dane

Tytuł: 365 faktów o pszczołach

Autor: Martyna Walerowicz

Liczba stron: 228

Wydawnictwo: BEE & Honey Sp. z o.o.

Rok wydania: 2020

Format: 17 x 24 cm

Rozdziały

Wstęp

Zanin zaczniemy

Ewolucja pszczół

Parametry pszczół

Nocne życie pszczół i ich wzrok

Smak

Orientacja w przestrzeni i czasie

W rodzinie najlepiej – rozwój rodziny pszczelej

Seks i rozmnażanie pszczół

Komunikacja w gnieździe

Zdrowie i choroby pszczół – o tych mniej znanych problemach w pasiece

Botanika pszczelarska

Żywienie pszczół

Substancje psychoaktywne

Praca w pasiece

Ule i technologia

Miód

Propolis

Mleczko pszczele

Wosk i plaster pszczeli

Jad pszczeli

Miody pitne

Apiterapia

Historia i pszczoły

Pszczoły w kulturze – legendy i wierzenia

Inne gatunki owadów zapylających

Zwierzęta związane z pszczołami

Inne ciekawostki

Spis treści książki 365 faktów o pszczołach

Recenzja książki 365 faktów o pszczołach

Jeden fakt na każdy dzień roku? Nie da się! Kiedy masz przed sobą listę ciekawostek, trudno oprzeć się pokusie, by nie zerknąć na kolejne strony. 365 faktów o pszczołach to połączenie informacji podstawowych z takimi, które wymagają odrobinę wiedzy z zakresu innych nauk. Dlatego sięgając po nią, warto mieć pod ręką dostęp do internetu, by zweryfikować znaczenie tych bardziej skomplikowanych pojęć. Książka podzielona została na ponad dwadzieścia pięć rozdziałów, co zdecydowanie przemawia na jej korzyść. Jest przejrzysta, a tekst wyraźny i odpowiedniej wielkości.

Podsumowanie rozdziałów

Choć książkę można czytać zgodnie z numeracją faktów, to w moim odczuciu są rozdziały warte szczególnej uwagi. Jeżeli 365 faktów o pszczołach jest Twoim pierwszym kontaktem z tymi owadami, polecam Ci w szczególności rozdziały Botanika pszczelarska, Historia i pszczoły, Pszczoły w kulturze – legendy i wierzenia oraz Inne gatunki owadów zapylających. Niech będzie to wstępem do tego, jak cennymi owadami są nie tylko pszczoły, ale i inne zapylacze. Warto poznać również rozdziały omawiające poszczególne produkty pszczele, jak propolis, wosk czy miód.

Jeżeli przeraża Cię sama myśl o pszczołach latających tuż obok Ciebie, sprawdź rozdział Jad pszczeli, być może zaskoczą Cię trzy fakty w nim przedstawione.

Pamiętam lekcje z historii w szkole – były długie i nudne. Historia pszczół wcale nie musi być nudna. Ceniono je od wieków, a mity z nimi związane zasługują na niejedną ekranizację. Dlatego koniecznie sprawdź rozdziały opisujące to, jak od wieków postrzegano pszczoły.

O biologii pszczół dowiesz się więcej z rozdziałów takich jak Ewolucja pszczół, Smak czy  Nocne życie pszczół i ich wzrok. A o naturalnych wrogach tych i innych owadów zapylających dowiesz się z rozdziału Zwierzęta związane z pszczołami. Tak, są zwierzęta, które nie boją się żądeł i z apetytem zjadają pszczoły 🙂

Ważnym, aczkolwiek nieco smutnym rozdziałem jest Zdrowie i choroby pszczół. Niektóre z dolegliwości nękające polskie pasieki wynikają z nieodpowiedzialności człowieka, inne z kolei są naturalnym narzędziem selekcji słabszych rodzin (jakkolwiek okrutnie to brzmi). Wiedza o tym, że pszczoły zmagają się z różnymi chorobami, rzadko przebija się do świadomości publicznej, choć problem jest znacznie poważniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Książka ciekawostki o pszczołach

365 faktów o pszczołach — podsumowanie

Książka 365 faktów o pszczołach to porcja wiedzy w pigułce. Część faktów była mi znana, inne z kolei zaskoczyły lub zmusiły do zerknięcia w nowe badania. Numeracja ułatwia powrót do wybranych zagadnień, w których już teraz widzę inspirację do kolejnych artykułów na blogu. Rozdziały podzielone są logicznie i tworzą spójną całość, a opatrzone zdjęciami lub grafikami fakty, ułatwiają zrozumienie wybranego zagadnienia. Przy niektórych faktach (np. 206, 210, 300, 334) brakowało mi zdjęć. Rozumiem jednak, że ich pozyskanie mogło nie być łatwe.

Publikacja z pewnością jest warta uwagi i doskonale sprawdzi się np. jako prezent (szczególnie dla tych, którzy są raczej sceptyczni względem tych owadów ;)).

Plusy

+ czytelny, logiczny podział rozdziałów,

+ wiele zdjęć i grafik,

+ zaskakująca treść zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych pszczelarzy,

+ dobry pomysł na prezent.

Minusy

– w przypadku niektórych faktów brakuje zdjęć, które pomogłyby zilustrować wybrane zagadnienie.

Ocena ogólna: 9/10