Przejdź do treści

Murarka ogrodowa – hodowla pszczół samotnic

    Jak zrobić domek dla pszczół

    Murarka ogrodowa to najbardziej znany gatunek pszczół żyjących samotnie. Ich nazwa pochodzi od sposobu budowy gniazd — każdą komórkę zasklepia mieszaniną śliny i błota, niejako murując ścianki. W przeciwieństwie do pszczoły miodnej murarka ogrodowa jest niegroźna dla człowieka. Nie żądli i jest wyjątkowo łagodna, zamiast konfrontacji wybiera ucieczkę lub przeczekanie. Przy tym jej hodowla jest bardzo prosta i nie wymaga tak wielu zabiegów, jak w przypadku dużych rodzin pszczelich. Zapyla około 150 gatunków roślin (drzewa owocowe, krzewy i inne), będąc często alternatywą dla pszczoły miodnej.

    Rok temu założyłam niewielkie gniazdo z trzcinowych łodyg, z których zamieszkanych zostało kilkanaście otworów. Niewiele, ale jednak. Nie zamawiałam kokonów murarki, ale pozwoliłam, aby lokalne owady same zdecydowały, czy takie lokum im odpowiada. Już wkrótce dorosłe osobniki z zasklepionych komórek rozpoczną kolejny cykl, dlatego przygotowałam kolejne miejsce, ale o tym, jak nowe lokum wygląda już za chwilę. Na początek odpowiedzi na kilka pytań.

    Trzcina na domek dla pszczół
    Kilka otworów zostało w zeszłym roku zajętych przez murarkę ogrodową i osy kopułkowate.

    Murarka ogrodowa – cechy

    Czy murarka ogrodowa żądli? Nie, jest w tym zakresie bardzo łagodna i nie należy jej się obawiać. Jest również bardzo pracowita i daje się łatwo obserwować. Murarki w hoteliku nie obawiają się obecności człowieka.

    Murarka ogrodowa — jaka jest jej cena?

    Waha się od 20 do 40 zł za 100 kokonów. Warto skorzystać z zakupu, jeżeli chcesz już w tym roku cieszyć się maksymalnym zamieszkaniem przygotowanych otworów. Także niewielka liczebność tych owadów w środowisku naturalnym jest wskazaniem, aby takie kokony zakupić.

    Czym są kokony murarek ogrodowych?

    To dorosłe postacie (imago) owadów, które w ten sposób spędzają zimę. Po wylęgnięciu się wczesną wiosną (marzec — kwiecień) samice od razu przystępują do kopulacji i składania jaj.

    Murarka ogrodowa — hodowla

    Jeżeli nie postawimy dla niej specjalnie przygotowanego hotelu dla pszczół, prawdopodobnie znajdzie sobie miejsce sama, jednak w znacznie mniejszej ilości. Hodowla murarki ogrodowej polega przede wszystkim stworzeniu takich warunków, dzięki którym szybko i bezpiecznie złoży jaja.

    Warunki do hodowli murarki ogrodowej

    Hodowla murarki ogrodowej jest prosta. Możesz wykorzystać zakupione wcześniej kokony lub czekać, aż owady same zjawią się w hotelu. Aby zrobić domek dla pszczół, możesz wykorzystać:

    • puste łodygi trzcin lub bambusa,
    • drewno,
    • cegły,
    • glinę,
    • gałązki,
    • kamienie,
    • rurki papierowe.

    Długość otworów powinna wynosić od 10 do 25 cm i być zamknięta z jednej strony. Szerokość otworów od 5 do 8 mm, przy czym z tych o większej średnicy wylęgną się samice, a to na nich zależy nam najbardziej, ponieważ to one zapylają okoliczne kwiaty.

    Miejsce do ustawienia domku dla pszczół

    Osłonięte od wiatru i deszczu, zabezpieczone przed ptakami, jeżeli wykazują one zainteresowanie takim domkiem oraz ustawione od strony południowej lub południowo-wschodniej. Ten ostatni wymóg sprawia, że słońce już od rana ogrzewa znajdujące się w otworach samice, co przedkłada się na szybsze rozpoczęcie pracy nad zapylaniem.

    Mój nowy domek dla pszczół

    Domek dla pszczół materiały
    Materiały na mój domek dla pszczół: drewniany koszyk po owocach, patyczki i wilgotna glina.

    W tym roku do przygotowania nowego domku wykorzystałam:

    • skrzynkę drewnianą po owocach,
    • glinę,
    • patyczki,
    • sznurek.

    Jak zrobić domek dla pszczół?

    Proces wykonania: 2/3 skrzynki wypełniłam wilgotną gliną, aby dobrze związała i szczelnie wypełniła zakamarki. Następnie patyczkiem o średnicy około 7 mm wykonałam otwory. W pozostałej części koszyczka umieściłam związane sznurkiem patyczki i łodygi roślin tak, aby stworzyć między nimi przestrzenie o różnej szerokości.

    Domek dla murarki ogrodowej
    Kolejny domek dla murarek gotowy. Niewiele więcej miejsca, ale zawsze kilka mieszkań więcej 🙂 Nic tylko czekać na nowych lokatorów!

    Na co liczę?

    Na wypełnienie wszystkich otworów przez murarki ogrodowe oraz lokatorów innych gatunków — stworzenie hotelu, w którym każdy owadzi gość będzie czuł się jak u siebie 🙂