Jad pszczeli w kosmetyce

Jad pszczeli w kosmetyce to wciąż produkt niedoceniany. Przyczyn jest wiele: trudność pozyskiwania, wysoka cena, nieznajomość produktu i jego właściwości wśród potencjalnych klientów. Jad kojarzony jest przede wszystkim z bólem i raczej nie budzi pozytywnych skojarzeń. Tymczasem jego rola w pielęgnacji może być zaskakująco istotna.

Czytaj więcej: Czym jest jad pszczeli? oraz Jad pszczeli – zastosowanie.

Jad pszczeli w kosmetyce – mało znany, ale poszukiwany produkt pszczeli

Jad pszczeli określany jest jako bezigłowy botoks, a mimo to nie należy do produktów popularnych. Z przeprowadzonych kilka lat temu badań wynika, że jad pszczeli nie jest składnikiem, z którego chętnie korzystają kobiety. W żadnej z grup wiekowych we wspomnianym badaniu jad pszczeli nie był wybierany przez respondentki.* A jednak na rynu dostępne są kosmetyki z jadem pszczelim z różnych półek cenowych. Jak to jest?

Właściwości jadu pszczelego w kosmetyce:

 • nawilża,
 • tonizuje,
 • ujędrnia,
 • opóźnia pocesy starzenia,
 • utrzymuje napięcie skóry,
 • działa przeciwzapalnie i regenerująco,
 • napisna włókna kolagenowe i elastynowe,
 • pobudza
 • umożliwia uwolnienie NNKT i niektórych kwasów,
 • łagodzi i hamuje procesy zapalne,
 • zmniejsza widoczność niedoskonałości,
 • poprawia krążenie krwi,
 • produkcję kolagenu i elastyny

Jad pszczeli stosuje się głównie do pielęgnacji cery dojrzałej, jednak jego stosowanie młodszym wieku może spowolnić procesy starzenia się skóry. Wedłu opinii użytkowniczek kosmetyków z jadem pszczelim po ich nałożeniu na skórę, pojawia się krótkotrwałe mrowienie, które ma być reakcją na apitoksynę. Mózg otrzymuje informację o użądleniu i ruszają procesy naprawcze skóry. Ze względu na to, że jad pszczeli w kosmetyce zachowuje swoje właściwości, należy pamiętać, że jest on silnym alergenem i korzystać z niego ostrożnie.

Kosmetyki z jadem pszczelim

Na rynku od lat pojawia się coraz więcej produktów zawierających jad pszczeli. Kosmetyki, w których jest stosowany to przede wszystkim kremy i sera. Składnik ten znajdziesz także w tonikach, błyszczykach oraz w postaci czystej, rozpuszczonej w wazelinie. W poszukiwaniu kosmetyków z jadem pszczelim przeszperałam internet i znalazłam kilka ciekawych propozycji. Żadnego z tych produktów nie testowałam, dlatego bazują na opinii producentów i klientów.

Apigen Royal – seria z jadem pszczelim

W skład serii wchodzą: serum i tonik – oparte na jadzie pszczelim. Serum wykorzystuje przeciwstarzeniową właściwość jadu pszczelego, a także wpływa na wyrównanie kolorytu skóry. Hamuje nadprodukcję melaniny, która odpowiada ze pojawianie się przebarwień. Efektem jest stopniowy ich zanik i nie pojawianie się nowych. Tonik łączy wspomniany jad pszczeli z kwasem szikimowym i kwaternizowanym miodem. Takie połączenie ma wspierać leczenie trądziku, działać przeciwzapalnie i antybakterynie. Dodatkowo, kwas szikimowy działa normalizująco na pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu ogranicza zatykanie się porów i powstawaniu nowych ognisk zapalnych.

Marka stawia na proste opakowania, które wyglądają bardzo dobrze. Plusem jest również wąska, lecz wyspecjalizowana oferta – nie znajdziemy tam wszystkich składników świata, tylko to, co niezbędne i konieczne.

Bee Venom – krem przeciwzmarszczkowy z jadem pszczoły

Wyprodukowany przez polską firmę MedFuture krem Bee Venom skierowany jest do osób z cerą dojrzałą, wymagającą ujędrniającego działania. Skład nie jest już tak prosty jak w propozycji powyżej, jednak ze względu na cenę, krem może cieszyć się większa popularnością.

Babaria krem przeciwzmarszczkowy Bee Venom

Kolejna propozycja, w której postanowiono wykorzystać jad pszczeli. W przejrzanych opisach tego produktu często spotykałam nawiązanie do porównania jadu pszczelego z botoksem, co może zachęcać do zakupu, a przynajmniej do zapoznania się z działaniem jadu. Produkty pszczele to coś, co warto promować. Jakby nie patrzeć, jad jest jednym z nich i może być znacznie bardziej skuteczny, niż inne, popularne składniki kosmetyków.

Beeyes Naturalne serum z jadem pszczelim i miodem spadziowym Venom Eco

Ciekawy produkt w formie ampułek o pojemności 5 ml. Każda kapsułka zawiera jad pszczeli, kofeinę, miód spadziowy, prowitaminę B5 i betainę. Głównym zadaniem tego serum jest nawilżenie, wygładzenie i poprawę wyglądu skóry. Opakowanie wygląda profesjonalnie, prosto i estetycznie.

Kosmetyki z jadem pszczelim ciekawią mnie coraz bardziej. Coś jednak jest na rzeczy, ponieważ wielokrotnie byłam żądlona i za każdym razem skóra stawała się gładsza i bardziej miękka. Efekt utrzymywał się nawet przez kilka tygodni. Być może czas jest sięgnąć po jeden z powyższych produktów?

Źródła:

 • Zachowania kobiet w zakresie zastosowania miodu i produktów pszczelich w kosmetyce, Piotr Przybyłowski, Anita Wilczewska, Marketing i Zarządzanie, 2017,
 • Produkty pszczele w pielęgnacji skóry, Dominika Kopczyńska, Sylwia Klasik-Ciszewska, Katarzyna Duda-Grychtoł, Medycyna Rodzinna, 2018,
 • jad pszczeli Wikipedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *