Jad pszczeli w kosmetyce (jak działa?)
Jad pszczeli w kosmetyce to produkt wciąż mało znany. Przyczyn jest wiele: trudność pozyskiwania, wysoka cena, nieznajomość produktu i jego właściwości wśród potencjalnych klientów. Jad kojarzony jest przede wszystkim z bólem i raczej nie budzi pozytywnych skojarzeń. Tymczasem jego rola w pielęgnacji może być zaskakująco istotna.
- Jad pszczeli w kosmetyce – poszukiwany, choć mało znany
1.1. Jad pszczeli – właściwości - Jak pszczeli – w kremie czy w maści?
2.1. Kosmetyki z jadem pszczelim – propozycje
2.2. Błyszczyk Eveline
2.3. Apigen Royal
2.4. Krem Bee Venom
2.5. Serum BeeYes
Czytaj więcej: Czym jest jad pszczeli? oraz Jad pszczeli – zastosowanie.
Jad pszczeli w kosmetyce – poszukiwany, choć mało znany
Niewiele osób wie, że jad pszczeli ma całkiem sporo właściwości, które wykorzystywane są dziś na wiele sposobów. Skupmy się jednak na jego właściwościach kosmetycznych. Na początek jednak kilka ważnych informacji. Jad pszczeli stosowany w kosmetyce ma postać proszku. Wynika to ze sposobu jego pozyskiwania. Pszczoły opróżniają zawartość żądła na szklaną płytkę np. pod wpływem elektrowstrząsów. Następnie jest on poddawany suszeniu i oczyszczaniu. Ilość pozyskiwanego jadu pszczelego jest niewielka, stąd też wynika jego wysoka cena. Warto wiedzieć, że skład jadu zmienia się w zależności od pory roku. Najsilniejszy jest u pszczół wiosennych, najsłabszy u ostatniego pokolenia w sezonie.
Jad pszczeli określany jest jako bezigłowy botoks, a mimo to nie należy do produktów popularnych. Z przeprowadzonych kilka lat temu badań wynika, że jad pszczeli nie jest składnikiem, z którego chętnie korzystają kobiety. W żadnej z grup wiekowych we wspomnianym badaniu jad pszczeli nie był wybierany przez respondentki.* A jednak na rynku dostępne są kosmetyki z jadem pszczelim z różnych półek cenowych. Jak to jest?
Jad pszczeli – właściwości
Jad pozyskiwany do celów kosmetycznych wykazuje wiele cennych właściwości. Oczywiście stosowany jest w rozcieńczeniu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jad pszczeli jest bowiem silnym alergenem, z którym należy postępować ostrożnie.
Jak działa jad pszczeli w kosmetykach?
- nawilża,
- tonizuje,
- ujędrnia,
- opóźnia procesy starzenia,
- utrzymuje napięcie skóry,
- działa przeciwzapalnie i regenerująco,
- napina włókna kolagenowe i elastynowe,
- pobudza
- umożliwia uwolnienie NNKT i niektórych kwasów,
- łagodzi i hamuje procesy zapalne,
- zmniejsza widoczność niedoskonałości,
- poprawia krążenie krwi,
- produkcję kolagenu i elastyny
Jad pszczeli stosuje się głównie do pielęgnacji cery dojrzałej, jednak jego stosowanie młodszym wieku może spowolnić procesy starzenia się skóry. Według opinii użytkowniczek kosmetyków z jadem pszczelim po ich nałożeniu na skórę pojawia się krótkotrwałe mrowienie, które ma być reakcją na apitoksynę. Mózg otrzymuje informację o użądleniu i ruszają procesy naprawcze skóry. Ze względu na to, że jad pszczeli w kosmetyce zachowuje swoje właściwości, należy pamiętać, że jest on silnym alergenem i korzystać z niego ostrożnie.
Jad pszczeli – w kremie czy w maści?
Nim podam listę kosmetyków z jadem pszczelim, które wyglądają obiecująco, chciałabym wrócić do tematu jego właściwości od innej strony. Wielokrotnie sama doświadczyłam działania jadu i na moje nieszczęście (?) żądła zawsze wbijane były w okolicy oczu, na czole lub skroni. Oczywiście pojawiła się opuchlizna o różnym natężeniu, ale co było bardziej interesujące, to długotrwałe działanie wygładzające takiej „terapii”. Skóra w promieniu 2 – 3 cm od miejsca użądlenia napinała się, a delikatne linie stawały się niewidoczne. Efekt utrzymywał się przez 3 – 5 tygodni. Nie zachęcam nikogo do takiego eksperymentowania, ale warto wiedzieć, że jad pszczeli rzeczywiście działa. Sprawdziłam na własnej skórze 😉
Kosmetyki z jadem pszczelim – propozycje
Na rynku od lat pojawia się coraz więcej produktów zawierających jad pszczeli. Kosmetyki, w których jest stosowany to przede wszystkim kremy i sera. Składnik ten znajdziesz także w tonikach, błyszczykach oraz w postaci czystej, rozpuszczonej w wazelinie. W poszukiwaniu kosmetyków z jadem pszczelim przeszperałam internet i znalazłam kilka ciekawych propozycji. Żadnego z tych produktów nie testowałam, dlatego bazują na opinii producentów i klientów.
Eveline – błyszczyk powiększający usta z jadem pszczelim i kwasem hialuronowym
Jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na powiększanie ust. Czy działa? Opinie są różne, jednak jestem skłonna uwierzyć, że coś w tym jest. Może poprawić krążenie, a przez to wpłynąć na wrażenie pełniejszych ust już po kilku minutach od aplikacji. Jednak efekt nie jest długotrwały.
Apigen Royal – seria z jadem pszczelim
W skład serii wchodzą: serum i tonik – oparte na jadzie pszczelim. Serum wykorzystuje przeciwstarzeniową właściwość jadu pszczelego, a także wpływa na wyrównanie kolorytu skóry. Hamuje nadprodukcję melaniny, która odpowiada ze pojawianie się przebarwień. Efektem jest stopniowy ich zanik i niepojawianie się nowych. Tonik łączy wspomniany jad pszczeli z kwasem szikimowym i kwaternizowanym miodem. Takie połączenie ma wspierać leczenie trądziku, działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dodatkowo kwas szikimowy działa normalizująco na pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu ogranicza zatykanie się porów i powstawaniu nowych ognisk zapalnych.
Marka stawia na proste opakowania, które wyglądają bardzo dobrze. Plusem jest również wąska, lecz wyspecjalizowana oferta – nie znajdziemy tam wszystkich składników świata, tylko to, co niezbędne i konieczne.
Bee Venom – krem przeciwzmarszczkowy z jadem pszczoły
Wyprodukowany przez polską firmę MedFuture krem Bee Venom skierowany jest do osób z cerą dojrzałą, wymagającą ujędrniającego działania. Skład nie jest już tak prosty jak w propozycji powyżej, jednak ze względu na cenę, krem może cieszyć się większą popularnością.
BeeYes Naturalne serum z jadem pszczelim i miodem spadziowym Venom Eco
Ciekawy produkt w formie ampułek o pojemności 5 ml. Każda kapsułka zawiera jad pszczeli, kofeinę, miód spadziowy, prowitaminę B5 i betainę. Głównym zadaniem tego serum jest nawilżenie, wygładzenie i poprawę wyglądu skóry. Opakowanie wygląda profesjonalnie, prosto i estetycznie.
Kosmetyki z jadem pszczelim ciekawią mnie coraz bardziej. Coś jednak jest na rzeczy, ponieważ wielokrotnie byłam żądlona i za każdym razem skóra stawała się gładsza i bardziej miękka. Efekt utrzymywał się nawet przez kilka tygodni. Być może czas jest sięgnąć po jeden z powyższych produktów?
Źródła:
- Zachowania kobiet w zakresie zastosowania miodu i produktów pszczelich w kosmetyce, Piotr Przybyłowski, Anita Wilczewska, Marketing i Zarządzanie, 2017,
- Produkty pszczele w pielęgnacji skóry, Dominika Kopczyńska, Sylwia Klasik-Ciszewska, Katarzyna Duda-Grychtoł, Medycyna Rodzinna, 2018,
- jad pszczeli Wikipedia.