#nurtujące – 5 pytań o zapylanie

Nowa seria na RozowyUlik.pl – nurtujące mnie pytania i odpowiedzi, które udało mi się znaleźć. O pszczołach, środowisku, owadach, roślinach, grzybach i wszystkim innym, co tylko wpadnie mi do głowy. Dziś na tapecie: pytania o zapylanie.

Pytanie 1. Jak zapylane są rośliny pod wodą?

Hydrogamia, inaczej wodopylność to rzadko stosowane rozwiązanie u roślin wodnych, które w zdecydowanej większości preferują wytwarzanie kwiatów ponad lustrem wody. Pyłek roślin zapylanych przy pomocy ruchu wody raczej nie ma warstwy chroniącej przed wyschnięciem, ma podłużny kształt i często już po opuszczeniu pylników wytwarzana jest łagiewka pyłkowa. W ten sposób unoszą się w wodzie do czasu, aż uda im się natrafić na inny kwiat. Czasem kwiaty rośliny urywają się w całości i w ten sposób docierają do kwiatów żeńskich.

Rośliny wodne

Pytanie 2. Czy jest jakaś różnica między pyłkiem roślin wiatropylnych, a owadopylnych?

Pyłek tych pierwszych jest mniejszy, suchy i sypki, zaopatrzony w pęcherze powietrzne lub skrzydełka, dzięki którym unosi się w powietrzu i przenosi na duże odległości. Pyłek roślin owadopylnych jest większy, cięższy i jego powierzchnia pokryta jest bruzdami i wypustkami. Niektóre gatunki kwiatów wytwarzają pyłek pokryty lepką substancją, aby łatwiej przyczepiał się do ciała owada.


A o pyłku zbieranym przez pszczoły dowiesz się więcej w artykule: Pyłek pszczeli – właściwości i działanie.


Pytanie 3. Dlaczego pszczoły raczej niechętnie odwiedzają kwiaty lucerny?

Cóż, jest to dla nich bolesnym doświadczeniem. Wyślizgujący się z łódeczki słupek, odgina się gwałtownie ku górze i mocno uderza owada w narządy gębowe. Zdarza się, że języczek pszczoły zostaje uwięziony między żagielkiem i słupkiem, owad musi poświęcić chwilę, aby się uwolnić. Po takim „incydencie” pszczoła masuje języczek, a kilka takich prób wystarcza, aby skutecznie zniechęcić ją do odwiedzania kwiatów lucerny.

Pytanie 4. Jaki owad w naszym kraju ma najdłuższy aparat ssący?

Prawdopodobnie gatunkiem tym jest motyl, zawisak powojowiec ze ssawką dochodzącą do 80 mm długości.

Pytanie 5. Jaka roślina ma najwięcej nektarników pozakwiatowych?

Jest nią rącznik, który pochodzi z krajów podzwrotnikowych, a w Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna. Z jego nasion otrzymuje się znany wszystkim olej rycynowy. Na w pełni wykształconych roślinach widać sporo guziczkowatych tworów – są to właśnie nektarniki pozakwiatowe.