Ładne kwiatki! – 7 powodów, aby nie zrywać dzikich kwiatów
Błękitny chaber bławatek, fioletowa wyka ptasia, żółty mniszek lekarski czy różowa naparstnica purpurowa. Bez wątpienia są to jedne z piękniejszych kwiatów spotykanych dziko. Kuszące kolory, a czasem przyjemny zapach sprawiają, że trochę tej natury chcielibyśmy mieć we własnym domu. BŁĄD. Zrywanie kwiatów rosnących dziko, choć pozornie nieszkodliwe, wpływa na wiele organizmów żywych i ich liczebność. Poznaj 7 powodów, aby nie zrywać dzikich kwiatów.
Dlaczego nie powinno się zrywać dzikich kwiatów?
#1 Kwiaty od kuchni
Motyle, chrząszcze, trzmiele, pszczoły i wiele innych organizmów żywych traktuje różne gatunki kwiatów jako stołówkę. Niektóre żywią się pyłkiem, inne nektarem, a jeszcze inne owadami, które kwiaty odwiedzają. Zrywając kwiaty pozbawiasz je wszystkie pożywienia
#2 Skomplikowane zależności
Na pewno kiedyś na lekcjach biologii słyszałeś o skomplikowanych zależnościach w świecie przyrody. Jak to wszystkie organizmy połączone są niewidzialnym łańcuchem zjadania siebie nawzajem. Fauna i flora, choć tak odmienne, połączone są również w sposób, dzięki któremu „jakoś to wszystko działa”. Niszcząc choć jeden kwiat, możesz doprowadzić do zaburzenia tej równowagi i w konsekwencji znaczącego zmniejszenia liczby osobników w populacji owadów.
#3 Rośliny też muszą się rozmnażać
Zapylanie kwiatów przez różne organizmy, np. owady, prowadzi do wykształcenia nasion. Te z kolei umożliwiają zwiększenie zasięgu danego gatunku rośliny, dzięki czemu stabilność populacji roślin pozostaje na dobrym, niezagrażającym im poziomie. Zwróć uwagę, z jaką łatwością rozmnażają się np. mniszki lekarskie. Z roku na rok zajmują coraz większy obszar. Wystarczy kilka tych roślin, by po 5 latach zajęły olbrzymi teren. Gdyby zerwać tych kilka kwiatów, nie byłoby to możliwe.
#4 Pula genowa
Geny. Coś nam świta, że geny muszą się wymieniać, bo wtedy organizmy są silniejsze i zdrowsze. Rozmnażanie płciowe, które obejmuje również wiele gatunków roślin, pozwala na mieszanie się genów i wzmacnianie populacji. Rośliny żyjące długo na danym terenie przystosowują się do panujących warunków. Jeżeli takiej wymiany genów nie ma i krzyżują się osobniki blisko ze sobą spokrewnione, może dojść do osłabienia nowych roślin i zwiększenia ich podatności na choroby, szkodniki itp. Podobne zjawisko obserwuje się w świecie zwierząt.
#5 Dobro często chronione
Zrywanie dzikich kwiatów może Cię słono kosztować. Niektóre gatunki podlegają ochronie ścisłej lub częściowej z powodu niskiej liczebności. Dlatego lepiej odpuść sobie zerwanie uroczego kwiatka.
#6 To dla dziecka
Dzieci chętnie zbierają kwiaty, jednak i one powinny być uczone szacunku do przyrody. Podziwiać jej piękno można bez jakiekolwiek ingerencji. Tak, jak uczymy, że nie wolno rozdeptywać ślimaków, niszczyć mrowisk w lesie czy dokuczać żywym stworzeniom, tak samo powinniśmy uczyć dzieci, że nie powinno się zrywać dzikich kwiatów, jeżeli nie ma takiej potrzeby.
#7 Tylko jeden kwiatek
Tak, może Ty zerwiesz tylko jeden. Inna osoba również, kolejna także. I tak może powiedzieć bardzo wiele osób. Chociaż nie odpowiadasz za innych, odpowiadasz za siebie. Jeden kwiatek ma znaczenie.
* dotyczy zbierania tylko do celów ozdobnych lub „z przyzwyczajenia”.