Fioletowe rośliny miododajne

Fiolet kojarzy mi się przede wszystkim z hiacyntami — ich intensywnym zapachem i pięknych kwiatach. Sadzonki już teraz pojawiają się w sklepach i poniekąd to informuje nas o zbliżającej się wiośnie. Fioletowe rośliny miododajne to jednak znacznie więcej gatunków, których kwiaty pojawiają się o różnych porach i w różnym odcieniu. Niektóre są blade jakby wypłowiałe od słońca, inne intensywne i ciemne. Każdy z nich wart jest uwagi, dlatego dziś opisuję kilka tych, które moim zdaniem szczególnie warto posadzić w swoim ogrodzie.

Fiolet, symbolika koloru: szlachetność, uduchowienie, władza; w latach 60. uznawany za kolor buntu i przemian.

Sprawdź także:

Czerwone rośliny miododajne

Żółte rośliny miododajne

Niebieskie rośliny miododajne

Fioletowe kwiaty
Fioletowe kwiaty szałwii lekarskiej. W tle Różowy Ulik 🙂 Zioła kwitnące na fioletowo są w moim ogrodzie od wielu lat.

Fioletowe rośliny miododajne

1. Driakiew gołębia

Roślina dwuletnia lub bylina, która dzięki delikatnemu pokrojowi i wysokości do 100 cm, doskonale nadaje się jako roślina uzupełniająca np. przydomowe łąki. Jej kwiaty zebrane są w szczytowe główki i początkowo mają czerwonawy odcień, a wraz z rozkwitaniem stają się fioletowoniebieskie. Kwitnie od lipca do października.

Upodobania: stanowisko słoneczne.

Gleba: gliniasta, wapienna.

Czas kwitnienia: lipiec — październik.

2. Dzwonek ogrodowy

Roślina uprawiana przede wszystkim dla okazałych kwiatów. Dorasta do 90 cm wysokości i nadaje się na rabaty. Fioletowe kwiaty i ciemnozielone liście najlepiej prezentują się na stanowiskach półcienistych. Łatwo rozmnaża się zarówno z nasion, jak i przez podział kęp. Na zimę wymaga okrycia. Kwitnie od czerwca do sierpnia, obficie nektarując i wabiąc owady zapylające łatwo dostępnym pokarmem.

Upodobania: stanowisko półcieniste.

Gleba: żyzna, nieco gliniasta i wilgotna..

Czas kwitnienia: czerwiec — sierpień.

Wydajność miodowa: 300 kg/ha.

3. Farbownik lekarski

Na pierwszy rzut oka wygląda dość pospolicie, jednak roślina ta jest w rzeczywistości cennym uzupełnieniem ogrodu. W uprawach polowych pszczoły chętnie ją odwiedzają, pobierając nektar, który przy suchych warunkach może być jednak dla nich niedostępny. Kwitnie od czerwca do lipca i zalecana jest do rozsiewania na nieużytkach. Farbownik lekarski wykazuje również właściwości lecznicze — ziele i kwiaty zbierane od maja do września przyspieszają gojenie ran, a młode liście mogą być spożywane jak sałata, dostarczając organizmowi witaminy C.

Upodobania: stanowisko słoneczne.

Gleba: sucha, piaszczysta.

Czas kwitnienia: czerwiec — lipiec.

Wydajność miodowa: 170 kg/ha.

4. Fiołek wonny

Moim zdaniem jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących wczesną wiosną. Doskonale radzi sobie w zaroślach, miejscach cienistych i półcienistych. Z roku na rok rozrasta się coraz bardziej, a jej kwiaty wydzielają niesamowity aromat. Kwitnie w marcu i kwietniu, a nektar jest łatwo dostępny dla pszczół (w przeciwieństwie do wielkokwiatowych bratków, które z powodu nieco innej budowy kwiatów, są chętniej odwiedzane przez trzmiele). Napar z ziela fiołka wonnego może być stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny. Należy jednak używać ostrożnie, ponieważ w większych dawkach może być szkodliwy.

Upodobania: stanowisko cieniste, półcieniste.

Gleba: próchnicza, zasobna w azot.

Czas kwitnienia: marzec — kwiecień.

Fiołek wonny, kwiaty
Piękne, pachnące kwiaty fiołka wonnego

5. Lucerna siewna

Roślina pastewna o dużym znaczeniu, jednak ze względu na jej koszenie przed kwitnieniem, nie może być w pełni wykorzystywana przez owady zapylające. Wyjątkiem są tu plantacje nasienne. Pszczoły otwierają kwiaty lucerny, a później pobierają nektar z boku, ponieważ po otwarciu, pręcikosłupkowie zamyka dostęp do nektaru i nie jest on już dostępny dla pszczół. Roślina kwitnie od maja do września.

Upodobania: stanowisko słoneczne.

Gleba: lekka, przepuszczalna, zasobna w wapń, wilgotna.

Czas kwitnienia: maj — wrzesień.

Wydajność miodowa: 200 kg/ha.

6. Mikołajek płaskolistny

Ta egzotycznie wyglądająca roślina o charakterystycznych kwiatostanach jest wbrew pozorom dość pospolita na obszarach przylegających do Wisły. Występuje również jako chwast na stanowiskach słonecznych — miedzach, wzgórzach i nieużytkach. Kwiaty są bardzo licznie odwiedzane przez pszczoły, dlatego doskonale sprawdza się do przypasiecznych ogrodów.

Upodobania: stanowisko słoneczne.

Gleba: lekka, piaszczysta.

Czas kwitnienia: lipiec — sierpień.

Wydajność miodowa: 700 kg/ha.

7. Szałwia lekarska

Jedna z moich ulubionych roślin miododajnych, która podczas kwitnienia prezentuje się spektakularnie. Zarówno liście, jak i kwiaty wydzielają silny, nieco żywiczny zapach. Bez problemów znosi nasz klimat i łatwo rozmnaża się z nasion. Szałwia lekarska kwitnie w czerwcu i lipcu, nektarując obficie. Ziele tej rośliny w postaci naparu przynosi ulgę w infekcjach górnych dróg oddechowych, a płukanie nim ust łagodzi ból zębów.

Upodobania: stanowisko słoneczne.

Gleba: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta.

Czas kwitnienia: czerwiec — lipiec.

Wydajność miodowa: 350 kg/ha.

8. Szałwia okręgowa

Bylina pospolita na południu kraju, czasem spotykana również na północy. Podobnie jak szałwia lekarska łatwo rozmnaża się z nasion i jest chętnie sadzona w ogrodach, dobrze znosząc stanowiska słoneczne i półcieniste. Kwitnie w lipcu i sierpniu, dostarczając pszczołom dużej ilości nektaru.

Upodobania: stanowisko słoneczne.

Gleba: gliniasta, wapienna.

Czas kwitnienia: lipiec — sierpień.

Wydajność miodowa: 300 kg/ha.

9. Wierzbówka kiprzyca

Roślina charakterystyczna na żwirowiskach, porębach, polanach i pogorzeliskach leśnych. Dorastając do 120 cm, dominuje na tle innych roślin. Obficie nektaruje i jest chętnie odwiedzana przez pszczoły. Rozrasta się dzięki kłączom, jednak bez większych problemów nadaje się do wysiewania z nasion. Sprawdza się zarówno do tworzenia ogrodowych łąk, jak i jako dekoracja zbiorników wodnych.

Upodobania: stanowisko słoneczne i półcieniste.

Gleba: żyzna, próchnicza, przepuszczalna.

Czas kwitnienia: lipiec — sierpień.

Wydajność miodowa: 200 kg/ha.

10. Wyka ptasia

Roślina charakterystyczna dla łąk, brzeg lasów, pól i zarośli. Pnie się po innych roślinach, tworząc bardzo duże skupiska gęstych łodyg pokrytych fioletowymi kwiatami. Kwitnie od czerwca do sierpnia, dostarczając pszczołom nektaru zarówno z kwiatów, jak i z nektarników pozakwiatowych znajdujących się na przylistkach.

Upodobania: stanowisko słoneczne.

Gleba: gliniasta, umiarkowanie sucha.

Czas kwitnienia: czerwiec — sierpień.

Wydajność miodowa: 350 kg/ha.

Porównanie fioletowych roślin miododajnych

Fioletowe rośliny miododajne, charakterystyka

Planowanie wysiewu — co wziąć pod uwagę?

W przypadku roślin, które są elementem przede wszystkim dzikiego krajobrazu, należy wziąć pod uwagę szczególną ich ekspansywność. Wyka ptasia jest szczególnym tego przykładem, dlatego najlepiej sadzić ją w miejscach o rzadkim użytkowaniu. Z kolei szałwia lekarska doskonale sprawdzi się tam, gdzie inne rośliny raczej niechętnie rosną. U mnie, radzi sobie na ciężkim podłożu gliniastym, które z powodu suszy latem zmienia się w twardą skałę. Fiołek wonny posadzony jest tuż obok kwietnika z palet wraz z irysami, kwiatami typowo łąkowymi i poziomkami. Taka mieszanka zapewnia naprzemienne występowanie kwiatów, aby każdego dnia — od wczesnej wiosny do późnej jesieni — zawsze jakaś pszczoła, trzmiel lub motyl latał blisko okna.

Wysokość fioletowych roślin miododajnych
Porównanie wysokości (cm) wybranych roślin miododajnych o fioletowych kwiatach.
1. Driakiew gołębia, 2. Dzwonek ogrodowy, 3. Farbownik lekarski, 4. Fiołek wonny, 5. Lucerna siewna, 6. Mikołajek płaskolistny, 7. Szałwia lekarska, 8. Szałwia okręgowa, 9. Wierzbówka kiprzyca, 10. Wyka ptasia.

Podsumowanie

Fioletowe zioła i inne rośliny uzupełniają paletę barw w ogrodzie. Ich odpowiednie wyeksponowanie nadaje nieco wykwintnego charakteru. Fiolet wraz z ciemną zielenią idealnie nadaje się jako samodzielny element w białych koszykach wiklinowych, drewnianych donicach i wśród innych dekoracji ogrodowych w kolorze białym. Fioletowe rośliny miododajne, szczególnie te wymagające stanowisk cienistych lub półcienistych, tworzą niepowtarzalny klimat eleganckiego miejsca do wypoczynku.