Naparstnica purpurowa

Pierwszy raz zobaczyłam ją podczas spaceru leśnymi drogami w okolicach rodzinnego domu. Była ogromna i samotnie rosła w zacienionym fragmencie lasu w płytkim rowie wraz z innymi roślinami, które z racji dobrych warunków, osiągały równie spektakularne rozmiary. Naparstnica purpurowa od lat gości na mojej liście roślin „do posadzenia”, jednak nadal nie udało mi się osiągnąć na tym polu żadnego sukcesu.

Spis treści:

  1. Naparstnica purpurowa – biologia i ekologia
    1.1. Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
    1.2. Naparstnica purpurowa – jak uprawiać?
  2. Naparstnica purpurowa – zastosowanie

Naparstnica purpurowa – biologia i ekologia

Roślina ta jest popularna w ogrodach – zarówno ze względu na charakterystyczny kształt kwiatów, jak i rozmiary, jakie osiąga. Może dorastać nawet do 150 cm wysokości, choć okaz, z którym miałam do czynienia, był dużo wyższy. Występuje dziko w zachodniej i środkowej Europie oraz w części północnej Afryki. Naparstnicę można spotkać także w Ameryce Północnej i Południowej, a także Australii i Nowej Zelandii – został tam zawleczony przez człowieka.

Sprawdź też pozostałe fioletowe rośliny miododajne!

Naparstnica purpurowa - kwiaty

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna

Wydajność miodowa: 180-200 kg/ha

Wydajność pyłkowa: 10-30 kg/ha

Kolor obnóży: szarożółty

Termin kwitnienia: czerwiec – lipiec

Długość kwitnienia: 3 tygodnie

Naparstnica purpurowa – jak uprawiać?

Stanowisko: słoneczne

Gleba: przepuszczalna, próchnicza, średnio wilgotna

Rozmnażanie: z nasion

Nasiona naparstnicy należy wysiać do inspektu w maju. Po wykiełkowaniu siewki pikuje się, a na stałe wysadza w sierpniu lub wiosną kolejnego roku. Odstępy pomiędzy osobnikami nie powinny być mniejsze niż 20-30 cm.

W moim ogrodzie naparstnica radzi sobie słabo. Znaczenie ma tu przede wszystkim ciężkie, gliniaste podłoże. Letnie słońce bardzo mocno rozgrzewa ziemię i szybko zmienia ją w twardą skorupę, co stwarza niekorzystne warunki dla wrażliwszych roślin, takich jak naparstnica.

Roślina, która rośnie wszędzie? Tak- facelia błękitna!

Naparstnica purpurowa – zastosowanie

Poza zastosowaniem w ogrodzie roślina ta ma szereg właściwości, które dotyczą jednak ściśle określonych składników w niej zawartych. Naparstnica purpurowa jest trująca, dlatego nie należy spożywać jej pod żadną postacią. Z niektórych gatunków naparstnic, np. wełnistej, pozyskiwane są pojedyncze substancje, które działają leczniczo.

Jedna myśl na temat “Naparstnica purpurowa

  • 23 maja, 2022 o 9:05 pm
    Permalink

    W tym roku moje sadzonki beda kwitnac.
    Na pewno widze duza roznice pomiedzy sadzonkami ktore byly w doniczkach P9 a tymi ktore wysadzilem na jesien. Na korzysc tych drugich

Komentarze są wyłączone.