Masło do włosów – masłowanie włosów (100% zdziwienia)

Było miodowanie włosów, czas na kolejny eksperyment. Masłowanie włosów to zasłyszana metoda: czyjaś, skądś i nie wiadomo właściwie skąd. No nic, jako że masło wraca do łask w kontekście spożywczym, to może dobrze zadziała także na włosy? Cóż, i tak i nie.

Spis treści:

 1. Masło do włosów – czym się charakteryzuje?
 2. Masło do włosów – maseczka z miodem i cytryną
  2.1. Masło do włosów – przepis na maseczkę
  2.2. Czy masło do włosów działa?

Masło do włosów – czym się charakteryzuje?

Skład masła to przede wszystkim tłuszcz, woda i białko. Jednak znajdziemy w nim wiele więcej składników, dla których zaleca się spożywanie masła. Chodzi tu przede wszystkim o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach:

 • witaminę A (retinol) – wpływa na właściwości struktury keratyny (budulca włosa),
 • witamina D – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych,
 • witamina E – poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co wpływa na skuteczniejsze dostarczanie substancji odżywczych do mieszków włosowych (pobudza ich wzrost),
 • witamina K – wzmacnia cebulki włosów.

W skrócie: jest to kilka witamin, które wspierają wzrost włosów. Co jednak z tłuszczem? Można przyjąć, że jego główną zaletą jest zapobieganie odparowywaniu wody (w tym przypadku z włosów).

Na rynku dostępnych jest wiele maseł do włosów, choć nie są to produkty oparte na maśle pozyskiwanym ze śmietanki. Jest to zazwyczaj mieszanka różnych olejów roślinnych, sprzedawanych pod hasłem „masło do włosów”. Mało jest informacji dotyczących masła tradycyjnego w pielęgnacji włosów. No cóż, mimo to chętnie wypróbowałam ten sposób.

Masło do włosów – maseczka z miodem i cytryną

Nie stosowałam masła do włosów w czystej postaci, postawiłam na maseczkę z dwoma moimi ulubionymi (???) składników: miodem i cytryną. Miód w kosmetyce stosowany jest od bardzo dawna, u mnie w domu jest on łatwo dostępny (z wiadomych względów), dlatego często dodaję go do kosmetyków. Cytryna rozjaśnia włosy, na czym również bardzo mi zależy. Ok, przejdźmy do konkretów.

Maseczka z masłem

Masło do włosów – przepis na maseczkę

 • 2 łyżki masła,
 • 2 łyżki miodu,
 • sok z połowy cytryny.
 1. Masło roztapiamy w kąpieli wodnej, aby lepiej połączyło się z pozostałymi składnikami.
 2. Dodajemy miód i cytrynę.
 3. Dokładnie mieszamy do czasu uzyskania jednolitej konsystencji.
 4. Aplikujemy wciąż trochę ciepłą maseczkę na włosy – nie wmasowujemy jej w skórę głowy.
 5. Pozostawiamy na 30 minut.
 6. Myjemy włosy jak zwykle.

Od razu uprzedzę, że o ile ciepłe masełko fajnie rozprowadza się na włosach, o tyle po jego ostygnięciu włosy nim pokryte stają się sztywne. Oczywiście pachną też masłem – co kto lubi 🙂

Czy masło do włosów działa?

Jakoś na pewno działa, jednak nie znalazłam badań, które mogłyby rzucić nieco więcej światła na taki „kosmetyk”. Dlatego poniżej efekty jego stosowania na włosach. Co dała aplikacja maseczki z masłem?

 • włosy są bardziej miękkie,
 • łatwiej się rozczesują,
 • nie puszą się (nawet po wyschnięciu, gdzie zazwyczaj jest to u mnie najpoważniejszy problem),
 • brak oznak elektryzowania (hurra!!),
 • nie skręcają się pod wpływem wilgoci,
 • szybciej się przetłuszczają.

Masło do włosów (ze śmietanki) zadziałało raczej na plus. Włosy ładnie się rozczesują i nie puszą. Ogromną zaletą tego zabiegu jest to, że przestały się elektryzować. To chyba pierwszy raz, kiedy problem ten udało się rozwiązać do satysfakcjonującego mnie stopnia. Jedynym minusem jest to, że włosy zdecydowanie szybciej się przetłuszczają, ale jestem w stanie to przeboleć, bo „masłowania” włosów nie będę przeprowadzała częściej, niż raz na dwa tygodnie.

Sprawdź też przepis: maska do włosów z miodem.