Nieznane więzi natury - recenzja książki

Nieznane więzi natury, Peter Wohlleben – recenzja

Więzi w naturze potrafią przybierać formy, które są dla nas trudne do pojęcia. Bo jak to tak, wilk i kruk? Dżdżownice i dziki? W jaki sposób powstało tak wiele zależności, bez których znany nam przyrodniczy świat załamuje się i nie jest w stanie zachować równowagi? O tym właśnie jest omawiana książka.


Spis treści:

  1. Nieznane więzi natury – podstawowe informacji
    1.1 Nieznane więzi natury – spis treści
  2. Nieznane więzi natury – ciche zależności
    2.1. Nieznane więzi natury jak na obrazku
    2.2. Nieznane więzi natury – wnioski

Sprawdź recenzje dwóch pozostałych książek z tej serii:

Nieznane więzi natury – podstawowe informacji

Tytuł: Nieznane więzi natury
Autor: Peter Wohlleben
Wydawnictwo: OTWARTE
Liczba stron: 253
Format: 14x 21 cm
Wydanie: Kraków 2022

Nieznane więzi natury – spis treści

Dlaczego wilki pomagają drzewom

Skąd się biorą w drzewach łososie

Zwierzęta w filiżance kawy

Dlaczego drzewa nie przepadają za sarnami

Mrówki – szare eminencje

Kornik – samo zło

Stypa

Światło!

Sabotaż produkcji szynki

Jak dżdżownice regulują liczebność dzików

Baśnie, mity i różnorodność gatunkowa

Las i klimat

Uff, jak gorąco

Natura i człowiek

Skąd się wzięli biali ludzie?

Stary zegar

O języku naukowym

Podziękowania

Przypisy

Nieznane więzi natury - spis treści

Nieznane więzi natury – ciche zależności

Jedną z najbardziej spektakularnych zależności, których jestem świadkiem co roku, jest to, jak okoliczne drzewa owocowe zareagowały na obecność pszczół miodnych. Wcześniej po prostu kwitły, w okolicy było niewiele polnych kwiatów, pojawiały się chabry, rumianek, wyka ptasia i niewiele więcej. Pszczoły miodne dały drzewom solidnego „kopa”, jeżeli chodzi o zapylanie i rośliny te zaczęły wydawać więcej owoców. Te z kolei zaczęły przyciągać więcej owadów, w tym mnóstwo motyli. Spady leżące na ziemi stały się jesienną przekąską dla dzików i jeży. Zwierzęta te na swoich futerkach przyniosły sporo nasion roślin, których w okolicy wcześniej nie widziałam. Z roku na rok okolice pasieki rozkwitały coraz bardziej. A zaczęło się od jednego ula…

Zależności te wspieramy, dosadzając rośliny pożytkowe (nie tylko te dla pszczół, ale i innych owadów). To wszystko sprawiło, że w okolicy naszego domu pojawiło się mnóstwo ptaków i innych zwierząt, które zawsze są mile widziane (nawet krety).

Choć zależności w przyrodzie są znacznie bardziej skomplikowane, to właśnie one sprawiają, że życie tam „jakoś się toczy”. Książka Nieznane więzi natury odkrywa przed nami trochę więcej z tego tajemniczego świata. Uświadamia nam, że nie da się prostymi sposobami naprawić wyrządzonych szkód. Czasem może to zająć setki, a nawet tysiące lat, a tyle przecież nikomu nie chce się czekać…

Nieznane więzi natury - przykład

Nieznane więzi natury jak na obrazku

Książka w bardzo przystępny i interesujący sposób przedstawia zagadnienia dla nas trudne. Wielu osobom zależy na tym, aby środowisko naturalne wspierać, jednak nie zawsze robimy to jak należy. A czasem niestety przyznać trzeba, że pewnych rzeczy zmienić się nie da, można jedynie starać się, aby były one mniej dotkliwe dla przyrody.

Więzi natury są jak pajęcza sieć – jeżeli rozerwiesz kawałek, straci ona swoją wytrzymałość i elastyczność. Im więcej pojedynczych nitek usuniesz, tym mniej stabilna stanie się ta konstrukcja. Jej odbudowa wymaga czasu i zaangażowania, tak jak pająk, który codziennie cierpliwie naprawia uszkodzenia sieci, tak i przyroda powoli łata dziury.

Nieznane więzi natury – wnioski

  • świetna, dobrze napisana książka,
  • mnóstwo ciekawostek przyrodniczych,
  • spora dawka przemyśleń i refleksji,
  • ułatwia zrozumienie wielu problemów związanych z ochroną środowiska.

Ocena ogólna: 9/10