Różowe rośliny miododajne
Różowy kolor jest miły dla oka, zwłaszcza gdy występuje w naturze. Również różowy ul prezentuje się genialnie ;). Kwiaty w kolorze różowym są powszechnie spotykane i często zdobią domowe ogródki, kwietniki czy rabaty. Niektóre z nich odznaczają się szczególnym urokiem – zwłaszcza te, które spotykamy w środowisku naturalnym. W dzisiejszym artykule różowe rośliny miododajne, które warto mieć w swoim ogrodzie.
Róż, symbolika koloru: kojarzy się przede wszystkim z kolorem upodobanym przez dziewczęta. Śmiało jednak można powiedzieć, że róż w niektórych sytuacjach może mieć bardziej uniwersalne zastosowanie.
Spis treści:
- Różowe rośliny miododajne
1.1. Chaber driakiewnik
1.2. Czosnek szczypiorek
1.3. Firletka poszarpana
1.4. Jasnota purpurowa
1.5. Koniczyna łąkowa
1.6. Kosmos
1.7. Lebiodka pospolita
1.8. Naparstnica purpurowa
1.9. Ostrożeń łąkowy
1.10. Świerzbnica polna - Porównanie różowych roślin miododajnych
2.1. Planowanie wysiewu — co wziąć pod uwagę?
2.2. Podsumowanie
Sprawdź także:
Różowe rośliny miododajne
1. Chaber driakiewnik
Podobnie jak inne gatunki chabrów, również ten upodobały sobie pszczoły miodne. Jego różowofioletowe kwiaty o charakterystycznej budowie dodadzą życia w ogrodach kwiatowych o tradycyjnym charakterze. Ze względu na łatwość, z jaką się rozsiewa, idealnie sprawdzi się do posadzenia w przydomowych łąkach.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: przepuszczalna.
Czas kwitnienia: czerwiec — wrzesień.
Wydajność miodowa: 560 kg/ha.
2. Czosnek szczypiorek
Choć jest pospolitą rośliną zarośli, przydroży czy zdziczałych sadów, wiele osób nie wie, że można go wykorzystać jako dodatek do kanapek, sałatek czy innych potraw. Jego kwiaty przybierają barwę od jasnoróżowej, aż po fiolet. Okrągłe kwiatostany na długich łodygach mogą zdobić ogrody o minimalistycznym charakterze, a także wszelkiego rodzaju skalniaki.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: żyzna, ciepła.
Czas kwitnienia: maj — lipiec.
Wydajność miodowa: 36 mg/kwiatostan.
3. Firletka poszarpana
To roślina charakterystyczna dla podmokłych łąk, zarośli i torfowisk. Jej piękne, różowe kwiaty o potarganych płatkach są doskonale widoczne na tle zielonych traw. Kwitnie obficie, wypuszczając długie łodygi, na których znajdują się kwiaty. W pełni kwitnienia firletka poszarpana sprawia wrażenie intensywnie różowej mgły unoszącej się nad ziemią. Warto posadzić ją w wilgotnych okolicach oczek wodnych.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: gliniasta, ilasta.
Czas kwitnienia: maj — lipiec.
Wydajność miodowa: 60 kg/ha.
4. Jasnota purpurowa
Roślina pospolita, często traktowana jako chwast. Ma drobne, różowe kwiaty i zapach, w którym da się wyczuć cierpkość i goryczkę. Doskonale sprawdza się na skalniakach i miejscach ruderalnych na stanowiskach lekko cienistych. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia warto wzbogacić nią miejsca ubogie w roślinność kwitnącą w późniejszych miesiącach.
Upodobania: stanowisko lekko cienista.
Gleba: żyzna, próchnicza.
Czas kwitnienia: kwiecień — październik.
Wydajność miodowa: 60 kg/ha.
5. Koniczyna łąkowa
Jak i inne gatunki koniczyn, także i ten sprawdzi się do ogrodów o naturalnym, łąkowym charakterze. Wraz z innymi roślinami łąkowymi i polnymi stanowi cenny pożytek dla pszczół oraz pozostałych owadów zapylających. Niewielkie wymagania i szybki rozrost sprawiają, że warto dobrze się zastanowić nad miejscem jej wysiania.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna.
Czas kwitnienia: maj — wrzesień.
Wydajność miodowa: 100 kg/ha.
Wydajność miodowa: 60 kg/ha.
6. Kosmos
To niepozorna roślina, która dopiero podczas kwitnienia ukazuje swój prawdziwy urok. Pokryte kwiatami łodygi wyglądają niesamowicie, a długi okres kwitnienia sprawia, że kosmos pięknie urozmaica monotonny krajobraz do późnej jesieni.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: średnio wilgotna, przepuszczalna.
Czas kwitnienia: lipiec — październik.
7. Lebiodka pospolita
Mało kto potrafi na pierwszy rzut oka rozpoznać w niej aromatyczną przyprawę, którą często stosuje się w kuchni. Oregano, bo tak brzmi jej popularna nazwa, bardzo szybko się rozrasta, a jej różowe kwiaty są gęsto oblatywane przez pszczoły miodne, motyle i trzmiele. To na nim można zobaczyć różne gatunki fruczaka, tzw. polskiego kolibra.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna.
Czas kwitnienia: lipiec — wrzesień.
Wydajność miodowa: 500 kg/ha.
8. Naparstnica purpurowa
Często spotykana dekoracja ogrodów ze względu na dużą ilość pięknych, różowofioletowych kwiatów. Jest chętnie odwiedzana przez pszczoły i pięknie prezentuje się jako urozmaicenie ogrodów z niższymi roślinami. Dobrze radzi sobie również na miejscach ruderalnych.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: próchnicza, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna.
Czas kwitnienia: czerwiec — lipiec.
Wydajność miodowa: 200 kg/ha.
9. Ostrożeń łąkowy
Ta spotykana na wilgotnych łąkach i torfowiskach roślina jest wciąż niedoceniana w polskich ogrodach. Tymczasem może urozmaicić ogrodowy krajobraz. Długi okres kwitnienia zapewnia owadom zapylającym stały dostęp do cennego nektaru, także w słoneczne dni.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: wilgotna.
Czas kwitnienia: czerwiec — sierpień.
Wydajność miodowa: 80 kg/ha.
10. Świerzbnica polna
Ta niepozorna roślina jest często spotykanym gatunkiem na polskich polach i łąkach. Choć jej kwiatostany są niewielkie, a sam pokrój nie wygląda imponująco, to świerzbnica polna doskonale nadaje się do wysiewania jako gatunek uzupełniający łąkowy krajobraz w przydomowych ogrodach.
Upodobania: stanowisko słoneczne.
Gleba: żyzna.
Czas kwitnienia: maj — wrzesień.
Wydajność miodowa: 270 kg/ha.
Porównanie różowych roślin miododajnych
Planowanie wysiewu — co wziąć pod uwagę?
Różowe rośliny miododajne zdecydowanie najpiękniej prezentują się w ogrodach pełnych kolorowych łąk i niekoniecznie uporządkowanych. Kwiaty w tym kolorze dodają uroku, a także ze względu na długi okres kwitnienia wielu z nich, doskonale sprawdzą się w okolicach pasiek.
Powyższe gatunki roślin miododajnych sprowadzą do naszego ogrodu liczne owady zapylające: pszczoły miodne, pszczoły samotnice, trzmiele, motyle dzienne i nocne, a także wiele gatunków chrząszczy i innych gatunków owadów. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na regularną pielęgnację ogrodu, sięgnij po te gatunki, dzięki którym za pomocą niewielkiego nakładu pracy, będziesz stale cieszyć się piękną, bujną łąką.
Podsumowanie
Rośliny miododajne o różowych kwiatach są pięknym akcentem, który dobrze wygląda w towarzystwie kwiatów w kolorze bieli, błękitu i fioletu. Posadź w jednym miejscu różne gatunki chabrów, wykorzystaj urok kolorowych kwiatów onętków lub wygospodaruj odrobinę miejsca na koniczyny – eksperymenty są jak najbardziej wskazane!