Jak rozpoznać prawdziwy miód? (3 SPOSOBY)
Gdy ceny miodu rosną, łatwo skusić się na produkt tańszy, który pozornie wydaje się równie dobry, co ten dostępny w lokalnej pasiece. Niestety nie znając jego pochodzenia, trudno być pewnym, co do jego prawdziwości. Zafałszowany miód jest produktem dużo niższej jakości niż miód prawdziwy. Jak rozpoznać prawdziwy miód i dlatego to w ogóle ma znaczenie?
Spis treści:
- Jak rozpoznać prawdziwy miód? I po co?
1.1. Dlaczego miód jest fałszowany?
1.2. Cechy prawdziwego miodu - Jak rozpoznać prawdziwy miód? – testy
2.1. Test pierwszy: rozpuszczanie
2.2. Test drugi: ołówek
2.3. Test trzeci: ściekanie
2.4. Jak rozpoznać prawdziwy miód – smak, kolor i zapach
Jak rozpoznać prawdziwy miód? I po co?
Zastanawiasz się czasem, czy miód, z którym masz do czynienia, jest produktem w pełni naturalnym? Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, czy mamy do czynienia z fałszerstwem. Najczęściej o problemie informuje nas smak i zapach, choć nie tylko te cechy mogą spowodować zapalenie się czerwonej lampki.
Jak fałszuje się miód? Najprostszym sposobem jest rozrobienie go z syropem cukrowym. Porównując ceny obu produktów, można śmiało rzec, że dodanie cukru znacząco zwiększa zysk nieuczciwego producenta lub dystrybutora. Równie tanią (a nawet tańszą) opcją jest dodanie syropu glukozowo-fruktozowego. Jest to produkt, który podaje się pszczołom po miodobraniu, aby uzupełniły zapasy na zimę. Zdarza się jednak, że jest on podawany pszczołom w trakcie sezonu, wówczas pszczoły umieszczają go w ramkach. Pszczelarz pozyskujący taki „miód” może pozyskać go dużo więcej niż miód wytworzony przez pszczoły naturalnie (z nektaru lub spadzi).
Sfermentowany miód – czy nadaje się do spożycia?
Dlaczego miód jest fałszowany?
Fałszowanie miodu to przede wszystkim sposób na zwiększenie zysku. Dodając cukru do miodu, można zwiększyć jego objętość, obniżyć trochę cenę i mieć pewność, że ludzie sięgną po niego chętniej (nieświadomi tego, że kupują zafałszowany miód). Z kolei podawanie syropu glukozowo-fruktozowego pszczołom, aby przeniosły go do plastrów, znacząco zwiększa wydajność miodową z jednego ula. Niestety, taki produkt w porównaniu z miodem prawdziwym, jest dużo uboższy w składniki odżywcze.
Prawdziwość miodu jest ważna. Sprawdź miód w kosmetyce – dlaczego nie można zastąpić go miodem sztucznym?
Cechy prawdziwego miodu
Intensywny smak, piekące uczucie w gardle i kwiatowy zapach – to cechy charakterystyczne dla prawdziwego miodu. Prawdziwego, czyli jakiego?
Miód – naturalny, słodki produkt wytwarzany przez pszczoły Apismellifera przez łączenie z własnymi specyficznymi substancjami nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin albo wydalin owadów ssących soki żywych części roślin, składowany, odparowywany i pozostawiany do dojrzewania w plastrach. (definicja miodu wg Rozporządzenia MriRW z 3.10.2003 r. z późń. zm.)
W tej definicji nie mieszczą się sztuczne domieszki. Dlatego celowe ich wprowadzenie nie jest niczym innym jak świadomym fałszowaniem miodu. Więcej o definicji i prawie znajdziesz w artykule: Miód pszczeli – definicja, prawo i rzeczywistość.
Jak rozpoznać prawdziwy miód? – testy
Miód rozpoznać można za pomocą kilku prostych testów, które wykonasz w domu. Są to proste sposoby weryfikujące prawdziwość miodu natychmiast. Oczywiście za ich pomocą nie jesteś w stanie określić tego ze 100% pewnością, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, zachęcam, abyś spróbował. Zawsze polecam jednak sięgać po miód ze sprawdzonych źródeł i unikać tego, który dostępny jest w marketach (zwłaszcza gdy jego cena jest dużo niższa, niż miód dostępny prosto z polskiej pasieki).
Pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią miodu jest procesem żmudnym. Dlaczego?
Test pierwszy: rozpuszczanie
Potrzebujesz: szklankę z zimną wodą, łyżeczkę miodu. Jak rozpoznać prawdziwy miód testem na rozpuszczanie? Powoli wlej miód do szklanki – na dnie powinna tworzyć się wyraźna warstwa. Gdy zamieszasz, prawdziwy miód będzie rozpuszczał się nierównomiernie – zauważysz jego fragmenty pływające w wodzie. Miód zafałszowany zacznie rozpuszczać się bardzo szybko i równomiernie.
Test drugi: ołówek
Potrzebujesz: ołówek (miękki, np. B) i trochę miodu. Jak rozpoznać prawdziwy miód testem na ołówek? Zanurz końcówkę ołówka w miodzie i spróbuj rozprowadzić na skórze. Gdy to się uda, to oznacza, że masz do czynienia z miodem zafałszowanym.
Test trzeci: ściekanie
Potrzebujesz: łyżeczka, miód i talerzyk. Jak rozpoznać prawdziwy miód testem na ściekanie? Wystarczy, że nabierzesz miód na łyżeczkę i pozwolisz mu ściekać na talerzyk. Miód prawdziwy utworzy charakterystyczny stożek. Prawdziwy miód będzie rozlewał się na talerzyku bardzo powoli. Miód zafałszowany stożka nie utworzy i szybko rozleje się na cały talerzyk.
Jak rozpoznać prawdziwy miód – smak, kolor i zapach
Jak rozpoznać prawdziwy miód? Można spróbować ocenić go pod względem jego wyglądu, smaku i zapachu. Dla osoby, która często spożywa miód ze sprawdzonego źródła, cechy te będą dość dobrze dostrzegalne. Wpływ na to ma przede wszystkim nektar, z którego miód jest wytwarzany. Kolor jest też zależny od zawartości ziaren pyłku.
Cechy prawdziwego miodu:
- kolor: żółty, złoty, pomarańczowy i brązowy,
- smak: początkowo bardzo słodki, po czym zmienia się w nieco bardziej ostry, szczypiący w gardle,
- zapach: w miodzie odmianowym wyczuwalny jest zapach kwiatów, z których pochodzi (sprawdź: rodzaje miodów),
- krystalizacja: większość miodów w temperaturze pokojowej krystalizuje w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.
Fałszowanie miodu jest niestety zjawiskiem, które wciąż występuje. Ograniczyć je mogą indywidualne decyzje zakupowe – wybór miodów lokalnych, unikanie tych, które pochodzą z niepewnych źródeł. Być może z czasem proceder ten zostanie znacząco zredukowany.