Sekretne życie drzew, Peter Wohlleben – recenzja

Sekretne życie drzew toczy się na naszych oczach. Rosną, oddychają, wydają na świat kolejne pokolenia, a po kilkudziesięciu dekadach po prostu giną. Las wiosną odżywa, ale to nie drzewa odzywają się najgłośniej. Ich liście poruszane przez wiatr są jakby chórem dla bardziej zróżnicowanych dźwięków, takich jak śpiew ptaków czy odgłosy zwierząt żyjących w leśnym runie. Zwierzęta płoszy najdrobniejszy dźwięk, a co płoszy las?


Spis treści:

  1. Sekretne życie drzew – informacje podstawowe
    1.1. Sekretne życie drzew – spis treści
  2. Sekretne życie drzew – co nim jest?
    2.1. Co płoszy las?
    2.2. Sekretne życie drzew – recenzja

Sprawdź też recenzje dwóch pozostałych książek z tej serii:

Sekretne życie drzew – informacje podstawowe

Tytuł: Sekretne życie drzew
Autor: Peter Wohlleben
Wydawnictwo: OTWARTE
Liczba stron: 252
Format: 14x 21 cm
Wydanie: Kraków 2021

Sekretne życie drzew – spis treści:

Przedmowa
Przyjaźnie
Język drzew
Urząd opieki społecznej
Miłość
Drzewna loteria
Pomalutku, pomalutku
Leśny savoir-vivre
Leśna szkoła
Zgoda buduje
Zagadkowy transport wody
Drzewa przyznają się do wieku
Czy dąb nie jest, aby mimozą?
Specjaliści
Drzewo czy nie drzewo?
W krainie ciemności
Odkurzacz CO2
Klimatyzacja z drewna
Las jako pompa wodna
Moje czy twoje
Budownictwo socjalne
Ostoje bioróżnorodności
Sen zimowy
Poczucie czasu
Kwestia charakteru
Chore drzewo
Niech stanie się światłość!
Dzieci ulicy
Wypalenie
Na północ!
Wysoce odporne
Burzliwe czasy
Nowi obywatele
Zdrowe leśne powietrze?
Dlaczego las jest zielony?
Spuszczony ze smyczy
Bioroboty?
Podziękowania
Przypisy


Skomplikowany świat niewielkich owadów: Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej.


Sekretne życie drzew - spis treści

Sekretne życie drzew – co nim jest?

Idę przez las, jest ciepło, właściwie to upalnie. Letnie powietrze jest suche i gorące. W lesie panuje cisza, od czasu do czasu słyszę werblowanie dzięcioła. Nie widzę go, tylko przysłuchuję się mu z daleka. Suche gałęzie chrupią pod nogami, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach suchych borów sosnowych. Uwielbiam go! Wychodzę z lasu i wracam do domu, za sobą pozostawiam pole bitwy, chemiczne krzyki, że w lesie dzieje się źle…

Sekretne życie drzew to książka, dzięki której powyższy akapit zrozumiesz w sposób, którego do tej pory nie brałeś pod uwagę. Popatrzysz na wysokie dęby i zauważysz, jak powoli i cierpliwie rosną. Gdy kątem oka dostrzeżesz owocniki grzybów, pomyślisz o grzybni otulającej najcieńsze korzenie. A jeżeli natkniesz się na niewielkie buki rosnące pod większymi drzewami, uśmiechniesz się na myśl, że maluchy dokarmiane są troskliwie przez swojego rodzica. Tak zmienia się perspektywa gdy zaczynasz widzieć więcej, bo po prostu więcej wiesz.

Lasy są dziś plantacjami i nie ma co ukrywać – potrzebujemy drewna. Jednak każdy z nas pewnie gdzieś w głębi czuje, że nie do końca jego pozyskiwanie powinno tak wyglądać. Czy można to zrobić inaczej? Niektórzy twierdzą, że tak i że postawienie na bardziej naturalny charakter lasu to w długofalowej perspektywie ogromne korzyści i większa wydajność. Czy mają rację? Nie wiem. Jednak mimo wszystko chętnie widziałaby stopniowo powiększające się tereny, na których wyrośnie więcej drzew liściastych. Mam szczęście, bo w mojej okolicy tak właśnie jest – wycinka, a później więcej dębów, buków, brzóz i innych gatunków. Chociaż są to gatunki sadzone przez człowieka, to jest to krok, który cieszy. Zwłaszcza że właśnie przeczytałam Sekretne życie drzew.

Ok, jednak co takiego wyniosłam z tejże lektury? Przede wszystkim więcej zrozumienia dla roślinnej części świata – nie tylko dla lasów. Na pewno większą uwagę zwrócę na to, co dzieje się pod moim stopami, wyobrażając sobie tę skomplikowaną strukturę powiązań. Bacznie przyjrzę się wszystkim nietypowym drzewkom, które wyłamały się ze schematu i postanowiły rosnąć wbrew zasadom savoir-vivre. A gdy kolejny raz wkroczę na teren gęstego i ciemnego lasu bukowego, popatrzę na ich wysokie korony, a następnie spojrzę na maleństwa rosnące w cieniu. O tak, po przeczytaniu książki Sekretne życie drzew bardziej przyłożę się do obserwacji powolnego ich życia.


Ciekaw świata? Sprawdź 365 faktów o pszczołach!


Co płoszy las?

Każdy się czegoś boi, boi i niepokoi się również las. Jest czujny i „błyskawicznie” (jak na swoje możliwości) reaguje na wszelkie zagrożenia. Gdy tylko jakiś niesforny drzewny drapieżca zgryza jego liście, reakcja dociera od zaatakowanego drzewa, do tych sąsiadujących. Koniec końców specjalne substancje pogarszają smak liści, a w niektórych przypadkach sprawiają, że te stają się nawet trujące. Las boi się o swoje przetrwanie, na swój sposób płoszą go żerujące na jego liściach lub w drewnie owady, grzyby próbujące przedostać się do głębszych warstw drewna oraz zwierzęta podgryzające to tu to tam. Tak, drzewa bywają zaniepokojone, a wysyłane przez nie sygnały chemiczne to dla nas piękny zapach lasu.

Las i jego sekretne życie

Sekretne życie drzew – recenzja

Czas na nieco więcej konkretów, bo recenzja tego wymaga. Ze spraw technicznych to przede wszystkim doceniam świetne wydanie – solidna, twarda oprawka, szary papier, który nawet podczas czytania na słońcu nie razi w oczy i czytelny podział tekstu.

W przypadku treści mamy do czynienia z książką napisaną bardzo prostym językiem, a przy tym nasyconą faktami ze świata przyrody. Autor wielokrotnie podaje informacje o powiązaniach drzew z innymi organizmami, które tworzą sieć powiązań, na które rzadko zwracamy uwagę. Trudno streścić książkę w jednym zdaniu, ale z pewnością warto poświęcić czas na przeczytanie jej w całości.

Sekretne życie drzew – zalety

  • czytelne wydanie,
  • olbrzymia ilość wiedzy,
  • informacje, które zdumiewają,
  • zupełnie inne niż powszechne podejście do kwestii planowania gospodarki leśnej.

Sekretne życie drzew – ocena ogólna: 9/10